W poniedziałek 11 marca 2019 r. podpisano porozumienie ramowe pomiędzy Prezesem Sądu Rejonowego dla Łodzi –Śródmieścia w Łodzi z Łódzkim Porozumieniem Mediatorów dotyczące upowszechniania i promowania instytucji mediacji.
Najważniejsze Łódzkie środowiska mediacyjne, w tym Ośrodek Mediacji przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi zawarły porozumienie w celu rozwijania mediacji, jako polubownego sposobu rozwiązywania sporów, z uwzględnieniem potrzeby wypracowywania najlepszych praktyk umożliwiających korzystanie z mediacji przez jak najszerszy krąg osób, w tym również przed wszczęciem sprawy sądowej.
Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem wynikającym z zawarcia Łódzkiego Porozumienia Mediatorów (ŁPM), jest podjęcie współpracy z Sądem Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi oraz Sądem Okręgowym w Łodzi, poprzez organizowanie codziennych bezpłatnych dyżurów informacyjnych.
Mediatorzy zrzeszeni w ŁPM będą pełnili dyżury w trakcie których poprowadzą bezpłatnie spotkania informacyjne dla stron postępowań sądowych w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, w dniach urzędowania Sądu w godzinach od 9:00 do 14.30. Miejsce, w którym będą odbywać się dyżury informacyjne mediatorów, będzie gwarantowało zachowanie komfortu swobodnej rozmowy i pozwoli na pełne zachowanie poufności. W miejscu dyżurów informacyjnych mediatorów będą udostępnione materiały pomocnicze, mające na celu rozpowszechnianie wiedzy o mediacji, między innymi imienne listy mediatorów zrzeszonych w ośrodkach mediacyjnych.
Sygnatariusze porozumienia:
- Prezes Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, SSR dr Krzysztof Kurosz
- Łódzkie Porozumienie Mediatorów (ŁPM) w skład którego wchodzą:
o Ośrodek Mediacji przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi (reprezentowany przez adwokata Jarosława Zdzisława Szymańskiego – Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi)
o Wojewódzkie Centrum Arbitrażu i Mediacji przy Łódzkiej Izbie Przemysłowo-Handlowej (reprezentowane przez Michała Haze – Prezesa Izby Przemysłowo-Handlowej w Łodzi oraz Andrzeja Misiaka – Prezesa Wojewódzkiego Centrum Arbitrażu i Mediacji w Łodzi)
o Ośrodek Mediacji Radców Prawnych w Łodzi (reprezentowany przez radcę prawnego Grzegorza Wyszogrodzkiego – Dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi)
o Stowarzyszenie Mediatorów PACTUS (reprezentowane przez Prezesa Stowarzyszenia – Marzenę Korzeniewską)
o Stowarzyszenie Mediatorów „Porozumienie” (reprezentowane przez Prezesa Stowarzyszenia – Witolda Wencla)
Łódzkie Porozumienie Mediatorów to pierwsze porozumienie środowisk mediatorów w Polsce.
Wynika ono z przekonania o konieczności promowania najwyższych standardów etycznych wśród polskich mediatorów, budowania wiarygodności mediacji i zawodu mediatora wśród przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, profesjonalnych prawników, stron mediacji i szerokiej opinii publicznej.
Członkowie ŁPM uznają wartość mediacji, jako komplementarnej do sądowego trybu rozstrzygania sporów, metody rozwiązywania konfliktów, a także są przekonani o potrzebie budowy modelu dla polubownego rozwiązywania sporów międzyludzkich. Wyrasta z przekonania, iż jednostka posiada prawo do aktywnego uczestniczenia i kontrolowania procedur, w których podejmowane są decyzje dotyczące bezpośrednio jej praw i obowiązków.
Łódzkie Porozumienie Mediatorów ma również na celu promowanie najwyższych standardów etycznych wśród polskich mediatorów, budowanie wiarygodności mediacji i zawodu mediatora wśród przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, profesjonalnych prawników, stron mediacji i szerokiej opinii publicznej.
Łódzkie Porozumienie Mediatorów ma charakter otwarty, inne organizacje mediatorów działające na obszarze właściwości Sądu Apelacyjnego w Łodzi mogą przystąpić do niniejszego porozumienia w każdym czasie.