krajowy-rejestr-adwokatow

Krajowy Rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich

Szukasz adwokata? Skorzystaj z prostej wyszukiwarki

Sprawy Spadkowe

Prawo nakłada na nas szereg obowiązków w związku ze śmiercią osoby bliskiej lub krewnego. Tym podstawowym, który powinniśmy zrealizować również we własnym interesie, jest przeprowadzenie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Takie postępowanie zazwyczaj nie jest skomplikowane ani drogie. Trzeba zgromadzić: akt zgonu spadkodawcy oraz akty urodzenia dzieci, a w przypadku kobiet, które zawarły związek małżeński, akty małżeństwa – po to, by sąd lub notariusz mogli potwierdzić stopień pokrewieństwa. Gdy pojawia się spór o to, kto jest spadkobiercą i co wchodzi w skład spadku, udział adwokata może okazać się konieczny.

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku możemy przeprowadzić zawsze. Prawo nie wymusza na nas terminu. Musimy jednak pamiętać, że wówczas gdy są długi albo gdy mamy obawy, że takie długi wchodzą w skład spadku, tylko w ciągu sześciu miesięcy od śmierci spadkobiercy (tzw. otwarcie spadku) możemy oświadczyć, że przyjmujemy spadek z dobrodziejstwem inwentarza (co oznacza, że długi spadkowe będziemy płacili tylko do wartości tego, co odziedziczyliśmy), albo możemy spadek odrzucić. Po tym terminie następuje przyjęcie spadku wprost – czyli dziedziczymy po spadkobiercy wszystko, a za długi spadkobiercy odpowiadamy również całym naszym majątkiem. Nie można, poza szczególnymi przypadkami, przyjąć części spadku, a części odrzucić. Jeśli spadkobierca pozostawi po sobie mieszkanie i jednocześnie długi, wówczas gdy chcemy odziedziczyć mieszkanie, będzie się to wiązało z dziedziczeniem długów.

Gdy zdecydujesz się odrzucić spadek, spadkobiercą może zostać Twoje dziecko. Aby uniknąć dziedziczenia długów, musisz wpierw uzyskać zgodę sądu opiekuńczego na odrzucenie spadku, a później w imieniu dziecka złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku.

W pierwszej kolejności dziedziczą po Tobie Twoje dzieci i małżonek/małżonka. Gdy ich nie ma – Twoje rodzeństwo i rodzice, a w ich braku dalsza rodzina. Sporządzając testament, możesz inaczej określić krąg spadkobierców. Jeśli nie chcesz skorzystać z pomocy notariusza i chcesz samodzielnie sporządzić testament, w całości musisz napisać go odręcznie, opatrzyć datą i podpisać. Jeśli napiszesz go na komputerze, wydrukujesz i podpiszesz, będzie nieważny. Jeśli chcesz by zgromadzony przez Ciebie majątek albo poszczególne rzeczy przypadły wybranym osobom, możesz sporządzić tzw. zapis windykacyjny. W chwili Twojej śmierci staną się one własnością wybranej osoby. Takie oświadczenie musi być sporządzone w formie aktu notarialnego. 

Adwokat pomoże Ci skierować wniosek o stwierdzenie nabycia spadku do właściwego sądu. Adwokat pomoże Ci ustalić, jakie dokumenty trzeba zgromadzić, aby postępowanie mogło zostać przeprowadzone.

Adwokat pomoże Ci ustalić, kto musi brać udział w postępowaniu. Błędne ustalenie kręgu spadkobierców może mieć poważne następstwa w przyszłości,

Adwokat wyjaśni Ci, jakie są skutki oświadczenia o odrzuceniu spadku dla Twoich bliskich i dalszej rodziny, co jest szczególnie ważne gdy spadkobierca pozostawia po sobie długi.

Adwokat poradzi Ci, co należy zrobić, by spadek przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza oraz poinformuje Cię, kto i w jaki sposób sporządzi spis inwentarza czyli spis tego wszystkiego, co pozostawił po sobie spadkodawca.

W sprawach związanych ze spadkiem, takich jak na przykład podział majątku między spadkobiercami, którzy często są dla siebie najbliższą rodziną, pomocna może okazać się mediacji.

Warto odwiedzić

Łódzkie Porozumienie Samorządów Zaufania Publicznego

Magazyn ADWOKAT
…zajrzyj do adwokata!

1949-2019 – 70 lat Adwokatury Łódzkiej album jubileuszowy

KRONIKA – Pismo Izby Adwokackiej w Łodzi
Alfabetyczny spis adwokatów i aplikantów adwokackich