FUNKCJONOWANIE LITZMANNSTADT GETTO – NAJWAŻNIEJSZE INSTYTUCJE I URZĘDY
Przedstawiciele ORA w Łodzi wzięli udział w Spacerze Sierpniowym, zorganizowanym 31 sierpnia, w związku z trwającymi obchodami 70. Rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Getto.
Spacer szlakiem najważniejszych instytucji i urzędów, jakie funkcjonowały w łódzkim getcie był jednym z cyklu spotkań przybliżających miejsca, postaci i wydarzenia z nim związane. W trakcie spraceru przedstawiona została historia Getta od dnia jego utworzenia, aż do momentu likwidacji. Zaprezentowane zostały miejsca determinujące życie codzienne jego mieszkańców, m.in. miejsca pracy, modlitwy, szkoły oraz znajdujące sie na obrzeżach posterunki policji. Spacer rozpoczął sie i zakończył na Starym Rynku.
Łódzkie Getto, znane jako Litzmannstadt Getto było pierwszym w pełni odizolowanym, drugim co do wielkości i jedynym, które przetrwało niemal do końca okupacji niemieckiej na ziemiach polskich. Dzielnica, na teren której przesiedlono wszystkich żydowskich mieszkańców Łodzi wyodrębniona została 8 lutego 1940 roku, a już 30 kwietnia 1940 roku Getto zostało zamknięte i odcięte od reszty miasta. Na terenie Getta funkcjonowały dwa odrębne obozy – Obóz Romski i Obóz dla Dzieci Polskich. Likwidacja Litzmannstadt Getto rozpoczęła się w czerwcu 1944 roku, ostatni transport więźniów do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau wyjechał 29 sierpnia 1944 roku.
Więcej o obchodach i historii Litzmannstadt Getto przeczytać można na stronie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi: http://www.centrumdialogu.com/litzmannstadt-ghetto/ oraz stronie Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense http://www.lodzjews.org/root/form/pl/getto/index.asp