W związku z treścią tzw. specustawy i rozporządzeniem Ministra Zdrowia, środowisko łódzkich prawników skierowało list otwarty do Premiera Rządu RP Mateusza Morawieckiego. Wszystkie osoby, które są zainteresowane przyłączeniem się do stanowiska zaprezentowanego przez kolegów, prosimy o składanie deklaracji drogą mailową na adres: bartosz.tiutiunik@adwokatura.pl lub piotr.paduszynski@paduszynski.pl lub jacskrzy@poczta.onet.pl.
Łódź, dnia 29 marca 2020 r.
Szanowny Pan
Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów
al. Ujazdowskie 1/3
00-583 WarszawaList otwarty prawników łódzkich
Mamy świadomość niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą epidemia koronawirusa dla Polaków i dla Polski. Mamy także świadomość konieczności podjęcia przez władzę wykonawczą nadzwyczajnych, niezbędnych działań służących ograniczeniu i zwalczeniu tej epidemii. Wskazujemy, że obowiązująca Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zawiera przepisy pomyślane właśnie na takie sytuacje: chodzi o rozdział XI „Stany nadzwyczajne” oraz uchwaloną w 2002 roku ustawę o stanie klęski żywiołowej.
Nie kwestionując merytorycznej zasadności niektórych regulacji szczególnych wprowadzonych ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii z uwzględnieniem jego zmiany rozporządzeniem tego Ministra dokonanej w dniu 24 marca 2020 r., czujemy się w obowiązku wskazać, że niezależnie od ich niezbędności, rozwiązania te pozostają w sprzeczności z Konstytucją oraz że mogłyby być legalne wyłącznie w przypadku ogłoszenia przez Radę Ministrów stanu klęski żywiołowej na całym terytorium Państwa.
Jako prawnicy nie możemy pomijać następujących kwestii:
- wprowadzone w dniu 2 marca 2020 r. do ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi art. 46a i art. 46b dają możliwość określenia rozporządzeniami Rady Ministrów takich środków jak czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców, co jest zastrzeżone w art. 22 Konstytucji tylko dla ustawy; czy też czasowa reglamentacja zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły, która jest znana z art. 21 ust.1 pkt 4 ustawy z 18.04.2002 r. o stanie klęski żywiołowej i art. 21 pkt 1 ustawy z 21.06.2002 r. o stanie wyjątkowym ale nieznana żadnej innej polskiej ustawie;
- wprowadzony do wspomnianej wyżej ustawy art. 46d ust.2 przewidujący możliwość przejęcia na rzecz Skarbu Państwa brakującego produktu, wyrobu, środka, albo sprzętu lub aparatury w drodze natychmiast wykonalnej decyzji Ministra Zdrowia pozostaje w sprzeczności z art. 22, art. 46 i art. 64 ust. 1 i 3 Konstytucji;
- dokonane mocą art. 11, art. 17 i art. 36 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. podporządkowanie w zakresie działań podejmowanych dla zwalczania epidemii całej administracji samorządowej wojewodzie na 180 dni, a Ministrowi Zdrowia całej administracji rządowej na czas epidemii jest typowe jedynie dla stanów nadzwyczajnych,
- zamknięcie całych sektorów gospodarki na czas epidemii dokonane przez Ministra Zdrowia w rozporządzeniu z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii nie ma podstawy ustawowej i pozostaje w sprzeczności z art. 22 i art. 64 Konstytucji,
- zakazanie się poruszania obywatelom, którzy nie są zarażeni chorobą zakaźną, ani nawet nie są o to podejrzewani dokonane rozporządzeniem Ministra Zdrowa zmieniającym rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii nie ma podstawy ustawowej, pozostaje w sprzeczności z art. 2 i art. 41 ust. 1 Konstytucji, a ponadto – z uwagi na brak sankcji karnej lub wykroczeniowej – jest nieskuteczne.
Powtarzamy, że wprowadzone niezbędne ograniczenia i restrykcje mogą być zgodne z Konstytucja tylko w przypadku ogłoszenia stanu nadzwyczajnego. Wynika to wprost z art. 233 Konstytucji. Tymczasem rozwiązania przyjęte na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi odwołują się do instrumentów prawnych typowych dla stanów nadzwyczajnych – bez finalnego ogłoszenia takiego stanu. To samo dotyczy planowanych zmian do ustawy szczególnej z dnia 2 marca 2020 r., takich jak zawieszenie wszystkich terminów procesowych we wszystkich postępowaniach przed organami Państwa, zawieszenie biegów przedawnienia i zasiedzenia, wprowadzanie nowych przestępstw i wykroczeń, zmiany w sferze prawa pracy. Powyższe upoważnia do wniosku, że w sposób nieformalny i sprzeczny z Konstytucją został wprowadzony stan nadzwyczajny. Może to wpłynąć na ocenę ważności wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja 2020 r. pogłębiając w sposób zbędny i być może nieodwracalny podziały w naszym społeczeństwie oraz narażając na ryzyko nieuznawania ich wyników nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz Polski. Jednocześnie zwlekanie przez rząd z ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej opóźnia i utrudnia prowadzenie działań niezbędnych do zwalczania epidemii oraz uniemożliwia naprawienie szkód poniesionych przez obywateli na podstawie uchwalonej w tym celu ustawy z dnia 22 listopada 2002 r. o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela.
Z tego powodu będąc z racji wykonywanego zawodu zobowiązanymi przyczyniać się do ochrony i umacniania porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, uważamy, że koniecznym jest sformalizowanie podjętych już działań i ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.
Podpisy w kolejności alfabetycznej, zebrane w drodze wymiany skanów i korespondencji elektronicznej.
- dr hab. Byczko Szymon – adwokat, profesor UŁ,
- Robert Czapnik – radca prawny, wicedziekan OIRP w Łodzi,
- Katarzyna Fijałkowska – adwokat,
- Konrad Garda – prawnik,
- Michał Garus – adwokat,
- Tomasz Gasiński – adwokat,
- Hanna Gąszcz -Krupowczyk – adwokat
- dr Marcin Górski, adwokat, radca prawny, adiunkt UŁ
- Tomasz Grzejszczak – adwokat,
- Joanna Jankiewicz– adwokat,
- Paweł Jankiewicz – radca prawny,
- dr hab. Aleksander Kappes – adwokat, profesor UŁ
- Piotr Kona– adwokat,
- Marek Kowalczyk – radca prawny,
- Mirosław Andrzej Krawiec – adwokat
- Wiesława Kuberska – sędzia SA w Łodzi,
- Krzysztof Kwiecień – adwokat,
- Maciej Lenart – adwokat, wicedziekan ORA w Łodzi,
- Krzysztof Łazowski – adwokat,
- Ewa Maciejewska – sędzia SO w Łodzi,
- Jan Malinowski – adwokat,
- Łucja Malinowska – adwokat,
- 23. Jakub Michalski – adwokat,
- Piotr Paduszyński – adwokat,
- Andrzej Pelc – adwokat, były Dziekan ORA w Łodzi
- Jacek Pietrzak – adwokat,
- dr. hab Maciej Rakowski – adwokat, profesor UŁ,
- Barbara Rymaszewska – sędzia WSA w Łodzi w stanie spoczynku,
- Hygin Rymdejko – radca prawny,
- Ewa Siwińska – Beck – radca prawny,
- Dominika Skrzydło – adwokat,
- Dr hab. Jacek Skrzydło – adwokat, profesor UŁ,
- Roman Słomkowski – adwokat,
- Ewa Sługocka – notariusz,
- Krzysztof Stec – adwokat, Bielsko-Biała
- Ewa Stompor-Nowicka – radca prawny,
- Jarosław Szczepaniak – adwokat,
- Jerzy Szczepaniak – adwokat,
- Adam Szkurłat – adwokat,
- Monika Szkurłat – adwokat,
- Dr Andrzej Jan Szereda – notariusz,
- Bartosz Tiutiunik – adwokat, Wicedziekan ORA w Łodzi,
- Jacek Wawrzynkiewicz – radca prawny,
- Marta Wieczorek – adwokat,
- Dariusz Wojnar – adwokat,
- dr Zbigniew Wojnicki – radca prawny, adiunkt UŁ
- Elżbieta Wolschendorf-Łazowska – adwokat,
- Mariusz Wolski – adwokat,
- Ewa Woskowicz – adwokat
- Piotr Zaborniak– adwokat,
- Iwona Zimoch – adwokat,
Osoby, których podpisy dotarły do organizatorów akcji już po przesłaniu listu do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego:
- Marta Orlikowska – adwokat,
- Jarosław Z.Szymański – adwokat, Dziekan ORA w Łodzi,
- Anna Reterska-Trzaskowska – adwokat,
- dr Robert Trzaskowski – adwokat,
- Marta Żółtowska – radca prawny,
- dr. hab. Krzysztof Skotnicki – profesor UŁ,
- Bartłomiej Dyba-Bojarski – radca prawny,
- Katarzyna Piotrowska-Mańko – adwokat.
- Bartela Edyta – adwokat,
- Chachurska-Kupczyk Daria – radca prawny,
- Justyna Cheda-Onisk – adwokat,
- Maria Janik – adwokat,
- Paweł Janowiak – radca prawny,
- Stanisław Kubiak – adwokat,
- Agnieszka Kokocińska-Zajder – adwokat,
- Przemysław Kupczyk – adwokat,
- Jerzy Lachowicz – adwokat, dziekan ORA Wałbrzych,
- Anna Mrożewska – adwokat,
- Piotr Olszański – adwokat,
- Joanna Pustelnik-Jaźwiec – adwokat,
- Marcin Stasiak – adwokat,
- Julia Szkudlarek – adwokat,
- Aleksander Szymański – notariusz Prezes Izby Notarialnej w Łodzi,
- Paulina Tomaszewska-Lipartowska – adwokat,
- Anna Walter – radca prawny,
- Michał Łoboda – adwokat,
- Bartosz Rodak – adwokat, doradca podatkowy,
- Paweł Walter – radca prawny,
- Natalia Zawadzka – adwokat,
- Irena Zirk – Sadowska – adwokat,
- Adrianna Winnicka-Siergiejuk – apl. radc. OIRP w Olsztynie.