krajowy-rejestr-adwokatow

Krajowy Rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich

Szukasz adwokata? Skorzystaj z prostej wyszukiwarki

„Dialog, jako sposób myślenia o drugim człowieku.”

20 października 2022 roku z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji odbyła się konferencja Mediacja, dlaczego warto?

Organizatorami konferencji byli: Adwokackie Centrum Mediacji w Łodzi, Sąd Okręgowy w Łodzi i Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

W imieniu organizatorów konferencję otworzyli: Sędzia Iwona Matyjas, wiceprezes Sądu Okręgowego w Łodzi, Sędzia Artur P. Wewióra – Prezes Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi i adw. dr Sylwester Redeł – Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi. W imieniu organizatorów głos zabrali również Sędzia Paweł Sydor – koordynator ds. mediacji karnej w Sądzie Okręgowym w Łodzi i adw. Karolina Wrąbel – przewodnicząca Adwokackiego Centrum Mediacji w Łodzi.

Konferencja składała się z trzech paneli: Sąd i mediator pośrodku konfliktu stron, Współpraca sądów z mediatorami – aspekty praktyczne, oraz Mediacja – dobre wzorce sądów i spotkała się z dużym zainteresowaniem środowiska sędziów, profesjonalnych pełnomocników, mediatorów, kuratorów sądowych.

„W trakcie konferencji prof. dr hab. Ewa Gmurzyńska, mediator, WPiA Uniwersytetu Warszawskiego podczas Panelu Mediatorów „Sąd i mediator pośrodku konfliktu stron”, podkreślała znaczenie mediacji jako formy dialogu z udziałem osoby trzeciej. Wskazywała, że dialog jest sposobem myślenia o drugim człowieku.

– Mediacja nie jest tajemną wiedzą, wydaje się, że jest to dość prosta forma rozwiązywania sporów, ale można powiedzieć działa cuda, dzięki niej tworzy się nowa rzeczywistość. Z kolei ugoda daje poczucie wspólnoty, ponieważ istota rozwiązania w ten sposób sporu często leży w poglądzie, interesach innych osób – mówiła profesor.

Jak dodała, mediacji nie powinno się tylko oceniać jako tanią, szybką forma rozwiązania sporu, bo wtedy umyka to, że jest to pewien proces w którym uczestniczą osoby, które poznają się na wzajemnie, rozumieją swoje potrzeby, spotykają się twarzą w twarz i zaczynają dialog. A ten dialog – jak mówiła – prowadzi też do zrozumienie, wybaczenie, więcej… tworzenie społeczeństwa obywatelskiego.

Profesor zwracała również uwagę, że mediacja, prowadzona zgodnie z zasadami, daje uczestnikom możliwość samostanowienia, daje gwarancję równości – niezależnie od płci, rasy, poglądów, orientacji seksualnej, wyznanie itp. – Zwiększa się znaczenie wszystkich uczestników, wszyscy mają równy głos i mogą oddać swój głos. Co więcej z pomocą mediatora każda ze stron uświadamia sobie, że każdy ma inne spojrzenie na dany problem – zaznaczała.”

Obszerna relacja z konferencji dostępna jest na portalu Prawo.pl:

W imieniu Adwokackiego Centrum Mediacji w Łodzi jeszcze raz dziękujemy Państwu za udział w konferencji i wiele pozytywnych komentarzy po jej zakończeniu. Wszystkim prelegentom gratulujemy ciekawych i inspirujących wystąpień. Dziękujemy, że zechcieli być Państwo z nami w tak ważnym dla mediacji dniu i już dzisiaj zapraszamy na kolejną edycję konferencji, która odbędzie się za rok.

___

adw. Karolina Wrąbel
Przewodnicząca Adwokackiego Centrum Mediacji w Łodzi

Warto odwiedzić

Naczelna Rada Adwokacka

Łódzkie Porozumienie Samorządów Zaufania Publicznego

1949-2019 – 70 lat Adwokatury Łódzkiej album jubileuszowy

KRONIKA – Pismo Izby Adwokackiej w Łodzi

Magazyn ADWOKAT
…zajrzyj do adwokata!